Názor: Finančné skupiny a politika časť 1.

Autor: David Toth | 6.2.2012 o 10:14 | Karma článku: 5,44 | Prečítané:  868x

Môj pohľad na vec: Som mladý 20- ročný študent vysokej školy . Odmalička sa zaujímam o politiku a dianie na slovenskej politickej scéne .
Nebolo to ani tak dávno, keď som sa búchal do srdca a určoval politický smer , ktorý mi leží v srdci.
Uznával som určitých nemenovaných ľudí a politicky smer, zastával som sa ich. V kútiku duše žila vo mne malá nádej v nich – nádej na zmenu, na transparentnú, demokratickú , rovnoprávnu republiku s heslom, ktorým sa riadim aj sám : „Každý si je strojcom vlastného šťastia.“

A zrazu keď som pomaly dospieval, začal som vnímať politiku z takzvaného skrytého uhla , ktorý poukazoval na to, že to nie je tak jednoduché . 
Občan nemá šancu zasiahnuť do rozhodovania – je to ako kedysi v Mníchove - o nás bez nás.“
Pomaličky som si začal zisťovať veci ohľadom politickej scény- ako si založiť politickú stranu, čo všetko musí splniť občan Slovenskej republiky, aby mohol kandidovať do volieb so svojou vlastnou politickou stranou . Postupom času mi to začalo znechucovať pohľad na slovenskú politickú scénu. Počas zisťovania som sa len utvrdzoval v tom, čo všetko musí človek spraviť/ prehltnúť aby bol úspešný v SLOVENSKEJ  politike, aby presadil dobré návrhy a nápady na vylepšenie situácie ľudí na Slovensku a mohol im pomáhať.
Nestačí len vzdelanie, objektívny pohľad na vec , inteligentné nápady a návrhy a riadenie sa morálnym kódexom, skôr naopak-  je viac ako nutné zabudnúť na morálny kódex a riadiť sa jediným bodom: 
1.  Hájiť finančné skupiny a ich záujmy. A dôvod? 
Registrovať stranu pre obyčajného človeka nie je problém – ide však o uhol pohľadu . Všetky kroky sú podľa mňa racionálne, ale možno by som pridal pár krokov, ktoré prispievajú k sťaženiu registrácie.
Jednotlivé kroky :
 1. Vytvoriť prípravný výbor strany , určiť osobu, ktorá je splnomocnená konať v jeho mene. = Pochopiteľný a zreteľný bod.
 2. Získať zoznam najmenej 10 000 občanov, ktorí súhlasia aby vznikla strana. = Tiež pochopiteľný a zreteľný bod, ktorý má aj logiku aby nevznikali strany ako huby po daždi.
 3. Vypracovať stanovy strany.
 4. Určiť sídlo strany.
 5. Zaplatiť MV SR správny poplatok 663,50 € za podanie návrhu na registráciu strany. = Dokonca aj s týmto krokom súhlasím , pretože normálni ľudia, ktorí chcú niečo zmeniť, nemajú problém zaplatiť úradníkov za prácu, ktorá prináleží štátu -zaregistrovať stranu – t.j.: Tlačivá , spracovanie údajov a ďalšie právne úkony , ktoré súvisia s registráciou strany .
Ale potom vstupujú do hry finančné skupiny a to v jednotlivých bodoch :
  • Keď chce občan prihlásiť politickú stranu do volieb, musí zaplatiť volebnú kauciu podľa (č. 333/2004 Zúz.) vo výške 16 596 € a tu sa otvára priestor pre finančné skupiny . 
   Opis problému po lopate: oni vám zafinancujú všetky náklady vo forme daru alebo sponzoringu, na čo majú vyčlenené náklady, budú financovať všetky náklady spojené s politickou stranou , zložením volebnej kaucie a ďalšie poplatky . Vy sa budete tváriť, že -ÁNO ďakujeme za sponzoring, zlepšíme Slovensko, postavíme na nohy ekonomiku, vytvoríme nové pracovné príležitosti, atď. - samé sľuby, ale jedného dňa zaklope váš kamarát (sponzor), že potrebuje pomôcť, pretože aj on pomohol Vám ..a príbeh sa uzatvára do začarovaného kruhu, z ktorého niet úniku.
  • Kampane politických strán po lopate : Ak aj mám dobre nápady a návrhy a robia pre mňa špecialisti, ktorým záleží na našom štáte ,ale mám nízky rozpočet a kvôli morálnemu hľadisku odmietam prijať finančnú podporu od sponzorov pre svoju stranu, nemám šancu nič zmeniť ani zlepšiť.

Moja elementárna myšlienka: Keď chcem niečo zmeniť, treba na to pevnú vôľu a najmä začať od základov .

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Lajčák hovorí o výbere Evky niečo iné, ako pred mesiacmi

Minister sa mesiace pri Evke bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

DOMOV

Prieskum: Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ho aj KDH

Vo voľbách by opäť zvíťazil Smer.


Už ste čítali?