Názor: Finančné skupiny a politika časť 1.

Autor: David Toth | 6.2.2012 o 10:14 | Karma článku: 5,44 | Prečítané:  871x

Môj pohľad na vec: Som mladý 20- ročný študent vysokej školy . Odmalička sa zaujímam o politiku a dianie na slovenskej politickej scéne .
Nebolo to ani tak dávno, keď som sa búchal do srdca a určoval politický smer , ktorý mi leží v srdci.
Uznával som určitých nemenovaných ľudí a politicky smer, zastával som sa ich. V kútiku duše žila vo mne malá nádej v nich – nádej na zmenu, na transparentnú, demokratickú , rovnoprávnu republiku s heslom, ktorým sa riadim aj sám : „Každý si je strojcom vlastného šťastia.“

A zrazu keď som pomaly dospieval, začal som vnímať politiku z takzvaného skrytého uhla , ktorý poukazoval na to, že to nie je tak jednoduché . 
Občan nemá šancu zasiahnuť do rozhodovania – je to ako kedysi v Mníchove - o nás bez nás.“
Pomaličky som si začal zisťovať veci ohľadom politickej scény- ako si založiť politickú stranu, čo všetko musí splniť občan Slovenskej republiky, aby mohol kandidovať do volieb so svojou vlastnou politickou stranou . Postupom času mi to začalo znechucovať pohľad na slovenskú politickú scénu. Počas zisťovania som sa len utvrdzoval v tom, čo všetko musí človek spraviť/ prehltnúť aby bol úspešný v SLOVENSKEJ  politike, aby presadil dobré návrhy a nápady na vylepšenie situácie ľudí na Slovensku a mohol im pomáhať.
Nestačí len vzdelanie, objektívny pohľad na vec , inteligentné nápady a návrhy a riadenie sa morálnym kódexom, skôr naopak-  je viac ako nutné zabudnúť na morálny kódex a riadiť sa jediným bodom: 
1.  Hájiť finančné skupiny a ich záujmy. A dôvod? 
Registrovať stranu pre obyčajného človeka nie je problém – ide však o uhol pohľadu . Všetky kroky sú podľa mňa racionálne, ale možno by som pridal pár krokov, ktoré prispievajú k sťaženiu registrácie.
Jednotlivé kroky :
 1. Vytvoriť prípravný výbor strany , určiť osobu, ktorá je splnomocnená konať v jeho mene. = Pochopiteľný a zreteľný bod.
 2. Získať zoznam najmenej 10 000 občanov, ktorí súhlasia aby vznikla strana. = Tiež pochopiteľný a zreteľný bod, ktorý má aj logiku aby nevznikali strany ako huby po daždi.
 3. Vypracovať stanovy strany.
 4. Určiť sídlo strany.
 5. Zaplatiť MV SR správny poplatok 663,50 € za podanie návrhu na registráciu strany. = Dokonca aj s týmto krokom súhlasím , pretože normálni ľudia, ktorí chcú niečo zmeniť, nemajú problém zaplatiť úradníkov za prácu, ktorá prináleží štátu -zaregistrovať stranu – t.j.: Tlačivá , spracovanie údajov a ďalšie právne úkony , ktoré súvisia s registráciou strany .
Ale potom vstupujú do hry finančné skupiny a to v jednotlivých bodoch :
  • Keď chce občan prihlásiť politickú stranu do volieb, musí zaplatiť volebnú kauciu podľa (č. 333/2004 Zúz.) vo výške 16 596 € a tu sa otvára priestor pre finančné skupiny . 
   Opis problému po lopate: oni vám zafinancujú všetky náklady vo forme daru alebo sponzoringu, na čo majú vyčlenené náklady, budú financovať všetky náklady spojené s politickou stranou , zložením volebnej kaucie a ďalšie poplatky . Vy sa budete tváriť, že -ÁNO ďakujeme za sponzoring, zlepšíme Slovensko, postavíme na nohy ekonomiku, vytvoríme nové pracovné príležitosti, atď. - samé sľuby, ale jedného dňa zaklope váš kamarát (sponzor), že potrebuje pomôcť, pretože aj on pomohol Vám ..a príbeh sa uzatvára do začarovaného kruhu, z ktorého niet úniku.
  • Kampane politických strán po lopate : Ak aj mám dobre nápady a návrhy a robia pre mňa špecialisti, ktorým záleží na našom štáte ,ale mám nízky rozpočet a kvôli morálnemu hľadisku odmietam prijať finančnú podporu od sponzorov pre svoju stranu, nemám šancu nič zmeniť ani zlepšiť.

Moja elementárna myšlienka: Keď chcem niečo zmeniť, treba na to pevnú vôľu a najmä začať od základov .

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?